Kızlık Zarı

antalya kadın doğum uzmanı

Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık zarının latince adı hymendir ve HYMEN Yunan mitolojisinde Evlilik Tanrısının ismidir. Kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerinde halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır.Kızlık zarının henüz bozulmamış olması hatalı olarak kadının bekaretinin, yani bir erkekle birlikte olmadığının sembolü olarak kabul edilmektedir.

Kızlık Zarı Tam Olarak Nerededir?

Kızlık zarı, vajina girişinin 1-1.5 santimetre iç kısmında yer alan ince bir yapıdır.
Anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir işlevi yoktur. Genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir işlevi olduğu düşünülmesine karşın, ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusudur. Aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının nedeni bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır. PID (pelvik enfeksiyon) ve vajinit gibi enfeksiyon hastalıkları aktif cinsel yaşam başladığında, önemli bir kısmı cinsel yolla bulaşan bakterilerle başlatılan enfeksiyonlardır.


Kızlık Zarları Yapısal Olarak Farklılıklar Gösterebilir mi?


Anatomik olarak kızlık zarı vajinanın hemen giriş kısmında yerleşmiş, en sık görülen şekliyle ortasında adet kanının ve vajinal salgıların akmasına yarayan ufak bir delik bulunan yarı esnek, ince bir yapıdır. Bazı kadınlarda bu yapı çok sert veya çok esnek olabilir. Bazı kadınlarda ortada bir yerine iki veya daha fazla sayıda delik bulunabilir. Ender durumlarda zarın ortasındaki delik o kadar büyüktür ki, muayenede neredeyse zar hiç yok sanılabilir.


Bazı çok ender durumlarda ise zarda hiç delik yoktur (imperfore himen). Bu durumda adet kanaması genç kızlıkta görülen ilk kanamadan itibaren sürekli genital kanal içinde birikir ve her adet döneminde kız "adet olamamaktan, ancak aşırı ağrı duymaktan" yakınır. Kanama öyle ileri boyutlarda birikebilir ki, tüm rahim ve tüm vajina kanla dolmuş ve genç kızda halen ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olabilir. Bu ciddi bir durumdur ve kadının genital sisteminin zarar görmemesi için ameliyatla kızlık zarına delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır.


Bu resim kızlık zarının kişiler arasında yapısal farklılıklarını göstermektedir. Üstteki resimlerde cinsel ilişki öncesinde en sık görülen kızlık zarı tipleri görülmektedir. Altta solda yer alan resim delik içermeyen ve bu nedenle kız çocuğunda ciddi sorunlar yaratabilen kızlık zarı yapısını göstermektedir. Doğum sonrasında kızlık zarı yalnızca kalıntılar şeklinde varlığını sürdürebilir.


İlk İlişkide Kanama Olmalı mı?


Kızlık Zarı
, ilişki, masturbasyon veya muayene esnasında yırtılabilir. Yırtılma esnasında bir miktar kanama gelmesi beklenir ancak her zaman kanama olmaz bu da bizim gibi toplumlarda önemli sorunlara yol açmaktadır. 


Bazı kızlık zarları penisin içeriye girmesine esneyerek yanıt verir,elastik kıvamdadır ve ilişki esnasında kanama olmayabilir. Bu tip kızlık zarları ancak doğum esnasında yırtılırlar.


Bazen ise kızlık zarındaki yırtık çok az kanlanması olan bir bölgeden olabilir. Bu durumda ise sadece sürüntü, leke tarzı kanama olabilir.


Hymen dikilerek onarılabilir
. Burada başarı yırtığın oluş zamanına ve dokuların vereceği cevaba bağlıdır.Hymen tamirinde esas amaç zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı bozulma şekline göre geçici veya kalıcı tamiri (hymenoplasti) mümkündür.
Flep yöntemi yani kalıcı kızlık zarı tamirinde vajina duvarından alınan dokularla yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Geçici kızlık zarı tamiri ise evlenmeden veya cinsel birleşmeden 2- 6 gün önce kızlık zarına dikiş konarak yapılır. Her iki işlemde de lokal anestezi uygulanır ve 15- 20 dakika süren yüksek riski olmayan operasyonlardır. Hem kalıcı hem de geçici kızlık zarı tamiri ile ilk ilişki sonrası gelen kanama elde edilir.Kızlık zarı tamirini hangi doktorlar yapar?

Kızlık zarı tamirini hymenoplasti konusunda tecrübeli kadın doğum uzmanları yapar ve tamir edilen kızlık zarı eğer bu işin uzmanı tarafından yapılırsa % 100 kanar.


Tamir edilen kızlık zarı ilişkiye giren kişi tarafından anlaşılır mı?

Tamir edilen kızlık zarı ilişkiye giren kişi tarafından anlaşılamaz. Sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları tarafından tanı konabilir.


Esnek yapıda kızlık zarına sahip olanlar da kızlık zarını diktirebilir mi?


Kızlık zarı cinsel ilişkiye müsait yani esnek yapıda olanlar ilk ilişkide kanama yaşayamazlar. Bu tip kızlık zarı olanlara da operasyon uygulanabilir.


Mastürbasyon sırasında parmak veya yabancı bir cisimle kızlık zarı bozulabilir mi? 


Parmak veya başka bir yabancı cisim vajina içine sokulursa kızlık zarı bozulabilir ama vajina içine sokmadan yapılan mastürbasyonla kızlık zarı bozulmaz.


Cinsel birliktelik dışında kızlık zarı bozulabilir mi?


Çok nadir de olsa karşılaşılabilir. Genital bölgeye olan bir travma veya kaza sonrası kızlık zarı bozulabilir. Yine çok nadiren uzakdoğu sporları, jimnastik gibi perine bölgesinin zorlandığı sporlarda kızlık zarı bozulabilir.

Doğum yapmış olanlar da kızlık zarını diktirebilir mi?

Daha önceden ne kadar veya ne zaman ilişki yaşadığının kızlık zarı dikiminde önemi yoktur. Doğum yapmış olanlar da isterlerse kızlık zarlarını diktirebilirler.